ICI Turkey
Akredite Değerlendirici Sertifikasyon Programı
Akredite Değerlendirici Sertifikasyon Programı
ICI İç Kontrol Derecelendirme Sistemi & İç Kontrol Mükemmeliyet Ödül Programı
Online Eğitim
2 gün | 3.422,00

ICI İç Kontrol Derecelendirme Sistemi ve İç Kontrol Mükemmeliyet Ödül Programı Nedir?


ICI İç Kontrol Derecelendirme Programı kurum ve kuruluşlara iç kontrol sistemlerinin uluslararası kriterlere güvence seviyesini değerlendirmek için nicel bir araç sağlar. ICI tarafından tasarlanmış ve dünya genelinde uygulanmakta olan ICI İç Kontrol Derecelendirme ve Mükemmeliyet Programı ile kurumlar iç kontrol sistemlerinin COSO İç Kontrol Standartlarına uyumunu sertifikalı değerlendiricilerin mentorluğunda değerlendirme fırsatı elde ederler. 

ICI Derecelendirme Programı, kuruluşun iç kontrol değerlendirme sürecini daha güvenilir ve nesnel ölçütlere dayandırmak üzere tasarlanmış olan ilk ve tek uygulamadır.  ICI Derecelendirme Sistemi, COSO İç Kontrol Çerçevesi modeline ve Malcolm Baldrige Ulusal Kalite Ödülü Programının puanlama sistemine dayalı olarak, kuruluşlara iç kontrol sistemi için nicel bir değerlendirme aracı sağlar.  ICI tarafından COSO İç Kontrol Çerçevesine uygun olarak hazırlanmış olan detaylı çalışma kağıtları ile kurumun iç kontrol sistemi tüm unsurları ile değerlendirmeye tabi tutulur. Değerlendirme sürecinde kontrollerin yeterliliğini sıfır ile bin arasında puanlanır ve organizasyona iç kontrol sisteminin yeterliliğini veya etkinliğini nicel olarak belirten sayısal bir puan verilir.

ICI Derecelendirmesi yalnızda ICI' ın yetkili temsilcileri aracılığı ile ICI tarafından hazırlanan ve uygulamaya alınan yöntem ve araçlarla gerçekleştirilebilir. Temsilciler ve Temsilciler tarafından akredite edilmiş değerlendiriciler aracılığı ile yapılan derecelendirmeler ICI' in Denetleme Kurulu tarafından değerlendirilir. Tanımlanmış kriterleri karşılayan ve ICI tarafından belirlenmiş olan puana ulaşan kuruluşlar, ICI İç Kontrol Mükemmeliyet Ödülüne hak kazanır.

Programın Amacı

Program; ICI Quantitative Rating of An Organization’s Internal Control System & Internal Control Excellence Award Programı kapsamında akredite değerlendirici yetiştirmeyi ve sertifikalandırmayı amaçlamaktadır. 

Akredite değerlendiriciler, programa başvuru yapan kurum/kuruluş ve şirketlerde ICI değerlendirme araçlarını kullanarak derecelendirme programını yürütme konusunda yetkili olurlar.

Programın Süresi ve Kapsamı

ICI Türkiye Temsilciliği, ICI Quantitative Rating of An Organization’s Internal Control System & Internal Control Excellence Award Programını ICI Yönetim Otomasyonu üzerinden yürütmektedir. Programda ICI tarafından sağlanan değerlendirme araçları kullanılmaktadır. 

Program süresi 6 saattir. 3' er saatlik 2 oturumda gerçekleştirilir.

Program kapsamında; değerlendirici adayları ICI değerlendirme araçları ve değerlendirme metodolojisi konusunda yetkinlik kazanırlar.

Kimler Başvuru Yapabilir?

ICI Quantitative Rating of An Organization’s Internal Control System & Internal Control Excellence Award yalnızca, değerlendici akreditasyonuna sahip CICS ve CICP ler tarafından uygulanabilir.

Programa başvuru önceliği CICS ve CICP lere tanınacaktır.

CICS ve CICP sertifikasına sahip olmayan ancak CICP sertifikası başvuru koşullarını taşıyan İç Kontrol Profesyonelleri, CICP başvurusunda bulunmak ve başvurularının kabul edilmesi koşulu ile programa başvuru yapabilirler.


*ICI Türkiye Temsilciliği 2023 ve 2024 yılları Kontenjanı 30 kişi ile sınırlıdır. 2023 yılında kontenjanın dolması halinde 2025 yılına kadar yeni bir program açılmayacaktır. Bu nedenle yalnızca ''akredite değerlendirici olmak isteyen'' meslektaşlarımızın katılım sağlamasını önemle rica ederiz.


Eğitmen : Dr. Bertan Kaya; İlknur Tunç

başvuru için üye girişi yapmalısınız
giriş yap
© ICITurkey. Tüm hakları saklıdır. Designed by Database Bilişim