CICS Sertifikası Adayı Kabul Koşulları

CICS sertifikası sahibi olabilmek için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekmektedir:

Eğitim Ve/Veya Tecrübe

  • İç kontrol tasarımı ve/veya değerlendirme konusunda beş yıl iş tecrübesi.
  • Muhasebe, İşletme, Endüstri Mühendisliği ve dengi alanlarda sahip olunan lisans derecesi 2 yıl, yüksek lisans derecesi 3 yıl, doktora derecesi 4 yıllık deneyim yerine kabul edilmektedir. İlgili alanlarda eğitim durumunun belgelendirilmesi halinde iç kontrol tasarımı ve/veya değerlendirme konusunda, lisans mezunları için 3, yüksek lisans mezunları için 2, doktora mezunları için 1 yıllık iş tecrübesi yeterli kabul edilmektedir.

 

Global İç Kontrol Mesleki Bilgi Tabanına (CBOK) İlişkin Yetkinlik

  • Başvuru sahibi CBOK ta belirlenen sekiz iç kontrol yetkinliğinin beşine ilişkin tecrübe sahibi olduğunu belgelemelidir.

 

Referans Mektubu

  • Başvuru sahibinin, iç kontrol tasarımı ve/veya değerlendirmeye ilişkin iş tecrübesini tasdik edebilecek bir yönetisici ya/da bir Iç Kontrol Uzmanı (CICS) /İç Kontrol Profesyoneli (CICP) tarafından onaylanan referans mektubu sunmak zorundadır.

 

Sertifikasyon sınavını başarı ile geçmek

  • Eğitim/tecrübe şartını yerine getirememiş olan adaylar da CICS Sertfikasyon Sınavına başvururu yapabileceklerdir. Söz konusu adaylara CICS Sertifika Sınavını başarılı ile geçmek kaydı ile şartlı sertifika verilecek, eğitim/tecrübe koşulu tamamlandıktan sonra adaylar başvuru yaparak CICS Sertifikası alabileceklerdir.