ICI TÜRKİYE

ICI doğrudan iç kontrol alanına odaklanan ve iç kontrolü bir uzmanlık alanı olarak tanımlayan, dünya çapındaki ilk ve tek organizasyondur.

HAKKIMIZDA

ICI Türkiye, Uluslararası İç Kontrol Enstitüsü’ nün (Internal Control Institute) yetkili Türkiye temsilcisi olup, 2017 yılı itibarıyla IRC Bağımsız Risk Yönetimi ve İç Denetim Hizmetleri A.Ş. lisansörlüğünde faaliyete başlamıştır.
#

ICI Hakkında

İç Kontrol Enstitüsü (ICI) iç kontrol mesleğinin amacına ve bu mesleği geliştirmeye yönelik dünya çapındaki ilk organizasyondur. ICI’nin kurulma süreci yıllar önce, ABD’deki Sarbanes-Oxley Yasası’nın çıkarılmasına neden olan Enron, WorldCom, Global Crossing gibi kurumlardaki iç kontrol ihlallerinin ortaya çıkmasından önce başlatılmıştır.(devamı)

#

ICI Türkiye Hakkında

ICI Türkiye, Uluslararası İç Kontrol Enstitüsü’ nün (Internal Control Institute) yetkili Türkiye temsilcisidir. İç kontrol alanında uzun yıllardır çalışan profesyoneller tarafından oluşturulmuş olan ICI Türkiye, iç kontrol mesleğinin ülkemizde önem kazanması, iç kontrol sistemlerinin en doğru model ve yöntemler ile...(devamı)

#

Misyonumuz

ICI Türkiye olarak misyonumuz, iç kontrol mesleğinin uluslararası standartlar ve en iyi uygulamalar çerçevesinde, ülkemiz iş kültürü ile uyumlu olarak özel sektör ve kamu idarelerinde uygulanmasına ve ayrı bir disiplin olan iç kontrol mesleğinin ülkemizde yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktır.

#

Vizyonumuz

ICI Türkiye olarak vizyonumuz, Türkiye’de iç kontrolün yaygınlaştırılması ve doğru prensipler ile uygulanmasında öncü bir kurum olmaktır.

#

İç Kontrol Mesleği Hakkında

İç kontrol kavramı, köken olarak 1900’ lü yılların başlarına kadar giden bir kavramdır. Mali kontroller ile başlayan bu yolculuk, 1992 senesinde COSO tarafından ortaya koyulan COSO İç Kontrol Entegre Çerçevesi ile farklı bir boyut kazanmıştır. Bu doküman 2013 yılında çağdaş iş uygulamaları ve gelişmeler göz önünde bulundurularak revize edilmiştir.(devamı)

#

Başkanın Mesajı

İç kontrol dünyada son derece önemli bir konu olarak görülmekte olup, pek çok yasal düzenleme ile şirket ve kamu kurumlarında zorunlu tutulmuştur. Kurumsal yönetimin en önemli destekleyicilerinden bir tanesi olan iç kontrol, kurumların yönetim sistemleri arasında en temel sistem olarak dikkat çekmektedir. (devamı)